Beverage-Air UCRD119AHC-4-23 119" Low Profile Four Drawer Two Door Undercounter Refrigerator
Item number 185urd1194lpMFR number UCRD119AHC-4-23
- Apply, opens link in this tab
(34,558 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum interior
- 4 drawers with magnetic gaskets, stainless steel frames, and locking, telescoping slides
- Self-closing doors with stay-open features and magnetic gaskets; 4 interior shelves
- Full electronic control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/3 hp, 115V
UPC Code:400014094598
Other Products from this Line
- Shipping Weight
- 563 lb.
- Width
- 119 Inches
- Depth
- 32 7/8 Inches
- Height
- 31 1/2 Inches
- Interior Width
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 25 Inches
- Amps
- 4.9 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors and Drawers
- Capacity
- 40.5 cu. ft.
- Color
- Silver
- Compressor Location
- Side Mounted
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America Self-Closing Doors
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Drawers
- 4 Drawers
- Number of Shelves
- 4 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Style
- Low Profile
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
- Type
- Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD119AHC-4-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air UCRD119AHC-4-23 119" low profile four drawer two door undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has 4 drawers for easy cabinet access.
This 119" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/3 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full electronic controls help to further simplify operation.
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When in use, engage the two brakes to hold the unit in place. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 119"
Depth: 32 7/8"
Height: 31 1/2"
Capacity: 40.5 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 99 7/8"
Depth: 26"
Height: 25"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.