Beverage-Air UCR27HC-23 27" Shallow Depth Low Profile Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr27hlpMFR number  UCR27HC-23
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 adjustable epoxy-coated shelves provide convenient organization
  • Maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Self-closing door with cartridge style hinges and magnetic gaskets for positive seal
  • Undercounter design helps save space
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr27hc-23
Works With
View All Items
Beverage-Air UCR27HC-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
150 lb.
Width
27 Inches
Depth
30 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
18 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
5.25 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/6 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCR27HC-23 Details
This Beverage-Air UCR27HC-23 27" shallow depth low profile undercounter refrigerator is perfect for providing out of the way, refrigerated food storage when space is a limiting factor. Great for pizzerias and prep kitchens, this undercounter refrigerator easily fits below your work space and the shallow depth provides quick and easy access to your cold ingredients without losing valuable space in your kitchen. The self-closing door features cartridge-style hinges to eliminate snagging, and the magnetic gaskets provide a positive seal to prevent warm air from getting in. Plus, the door's stay open feature allows you to easily load and unload your most popular fresh ingredients, sides, beverages, or desserts. Two adjustable epoxy-coated wire shelves also allow for corrosion-resistant storage within the cabinet to help keep your ingredients and prepared food organized.
Made of a durable stainless steel exterior with an aluminum interior, this unit is built to withstand the demands of a busy commercial kitchen. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity.
This undercounter refrigerator's 1/6 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Overall, this undercounter refrigerator is certified for a 100-degree Fahrenheit ambient class. This unit also comes with a set of 3" casters, which allow it to fit under ADA-height work surfaces. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 30"
Height: 31 1/2"
Capacity: 5.25 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 23"
Depth: 18"
Height: 23"