Beverage-Air UCR34HC-23 34" Low Profile Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr34hlpMFR number  UCR34HC-23
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Full mechanical control and cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Shallow depth for tight spaces; low profile height fits under an ADA height counter
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:ucr34hc-23
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCR34HC-23 34" shallow depth low profile undercounter refrigerator!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential cold goods, the Beverage-Air UCR34HC-23 34" undercounter refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Durable Stainless Steel Exterior
Low Profile Height
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
3” Casters
A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance while also letting you make the unit stationary when needed.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.