Beverage-Air UCFD60AHC-4-ADA 60" Undercounter Freezer with 4 Drawers
Item number  185ufd60a4adMFR number  UCFD60AHC-4-ADA
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers; corrosion-resistant aluminum interior
  • 4 drawers feature magnetic gaskets and telescoping slides
  • Drawers won't accidentally pull out of unit and disrupt employee workflow
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014094017
Works With
Beverage-Air UCFD60AHC-4-ADA Specs
Height
33 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Hertz
60 Hz
Access Type
Drawers
Capacity
15.8 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Features
Made in America
Freezer Temperature
0 Degrees F
Number of Drawers
4 Drawers
Style
ADA Height
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD60AHC-4-ADA Details
This Beverage-Air UCFD60AHC-4-ADA 60" undercounter freezer with 4 drawers is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. Each drawer holds 6" deep full size food pans (sold separately) and is supported by telescoping drawer slides with stainless steel roller bearing wheels, which allow for easy access to your most popular frozen ingredients and desserts.
Thanks to its 1/2 hp compressor, this undercounter freezer's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is included, allowing you to always monitor the temperature of your product. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This model also comes standard with 4" casters, which make cleaning and servicing much easier. This model requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 33 1/2"
Capacity: 15.8 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Depth (Usable): upper 18 1/2"
Depth (Usable) lower 15 3/8"
Height: front 23"
Height: rear 16"