Beverage-Air UCFD60AHC-2-104 60" Low Profile Undercounter Freezer with 2 Drawers and 1 Door
Item number  185ufd60a214MFR number  UCFD60AHC-2-104
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Low profile design is ideal for adding frozen storage in your kitchen
  • Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Self-closing door with stay-open feature and magnetic gasket; 2 interior shelves
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015259286
Beverage-Air UCFD60AHC-2-104 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
382 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
31 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
16 - 23 Inches
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
BTU (LBP)
1,868 BTU
Capacity
14.39 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Energy Star Qualified Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
-10 - 0 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD60AHC-2-104 Details
This Beverage-Air UCFD60AHC-2-104 60" low profile undercounter freezer is a great solution when you need to increase the frozen storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this freezer is durable and corrosion-resistant for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes two drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth use and easy access. The drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. This unit also comes with one door that boasts a 120 degree stay-open feature and holds 2 epoxy-coated wire shelves for maximum product storage. The door and drawers all have magnetic gaskets to ensure a positive seal to reduce temperature loss.
This 60" low profile undercounter freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit or below which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/2 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
This freezer comes with 2 3/4" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 31"
Capacity: 14.39 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Front Height: 23"
Rear Height: 16"