Beverage-Air UCFD60AHC-4-104 60" Low Profile Undercounter Freezer with 4 Drawers
Item number  185ufd60a414MFR number  UCFD60AHC-4-104
Product Overview
  • Low profile design is ideal for adding frozen storage in your kitchen
  • Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015259293
Beverage-Air UCFD60AHC-4-104 Specs
Height
31 Inches
Interior Height
16 - 23 Inches
Hertz
60 Hz
Access Type
Drawers
BTU (LBP)
1,868 BTU
Capacity
14.39 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Features
Energy Star Qualified Made in America
Number of Drawers
4 Drawers
Style
Low Profile
Temperature Range
-10 - 0 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD60AHC-4-104 Details
This Beverage-Air UCFD60AHC-4-104 60" low profile undercounter freezer is a great solution when you need to increase the frozen storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this freezer is durable and corrosion-resistant for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes four drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth operation and easy access. Both drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, the magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
This 32" low profile undercounter freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit or below which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/2 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
This freezer comes with 2 3/4" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 31"
Capacity: 14.39 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Front Height: 23"
Rear Height: 16"