Beverage-Air UCF24HC-24-25 24" Shallow Depth Left-Hinged Glass Door Undercounter Freezer
Item number  185ucf24lhgdMFR number  UCF24HC-25-24
Product Overview
  • Stainless steel exterior with corrosion-resistant aluminum interior; 6" casters
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Glass door provides visibility to make product retrieval faster and more energy-efficient
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400014093447
Other Products from this Line
Optimize cold food storage in your establishment with this Beverage-Air UCF24HC-24-25 24" shallow depth left-hinged glass door undercounter freezer!
This undercounter freezer is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. The compact, shallow depth design frees up valuable kitchen space without sacrificing product space. This model requires a 115V electrical connection.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Design
Crafty Insulation
Convenient Features
Eco-Friendly Refrigerant
Casters Included
It comes with a set of 6" casters (2 with brakes), making it easy to move the unit for cleaning and maintenance.
Field-Reversible Door
The door also features a field reversible design to best accommodate your kitchen or service layout.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.