Beverage-Air TPE27HC-6P-7R Hydrocarbon Series 27" 1 Door Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185tpe27hc6rMFR number  TPE27HC-6P-7R
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Non-refrigerated top rail holds (7) 10" deep jars (sold separately)
  • Stainless steel front, sides, top, door, and grille with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Solid self-closing door features a 120-degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/10 hp, 115V
UPC Code:400016341485
Beverage-Air TPE27HC-6P-7R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
202 lb.
Width
27 Inches
Depth
31 Inches
Height
45 1/8 Inches
Interior Width
23 Inches
Nominal Width
27 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/9 Size Pan Capacity
6 Pans
Access Type
Doors
Capacity
6.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Exterior Material
Stainless Steel
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/10 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
32 - 41 Degrees F
Top Type
Top Rail
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air TPE27HC-6P-7R Details
The Beverage-Air TPE27HC-6P-7R Hydrocarbon series 27" 1 door refrigerated sandwich prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. The non-refrigerated top rail holds (7) 10" deep jars (sold separately), while the bottom section holds (6) 1/9 size 4" deep food pans (sold separately). For additional refrigerated storage space, two epoxy-coated steel wire shelves are included for the cabinet.
This prep table's refrigeration system uses a 1/10 hp compressor and adheres to strict environmental regulations by circulating R-290 refrigerant. This specialty refrigerant boasts an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. It features an adaptive defrost, while its airflow ensures your product kept in open containers is kept below 41 degrees Fahrenheit and above freezing. The (4) 6" casters (two locking) allow you to roll the unit aside for cleaning or service, and the unit comes with an 8' long detachable cord. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 31"
Height: 45 1/8"
Capacity: 6.9 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 23"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"