Beverage-Air SPED36HC-15M-2 36" 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed3615mhMFR number  SPED36HC-15M-2
Product Overview
  • Top holds (15) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010989430
Works With
Beverage-Air SPED36HC-15M-2 Specs
Shipping Weight
302 lb.
Depth
38 5/16 Inches
Height
45 9/16 Inches
Cutting Board Width
36 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
15 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
10.2 cu. ft.
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Horsepower
1/4 hp
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED36HC-15M-2 Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPED36HC-15M-2 36" mega top sandwich / salad prep table with two drawers is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. The top section can hold up to (15) 1/6 size food pans, while each drawer can hold one full size food pan and one 1/3 size food pan (up to 4" deep in top drawer, 6" deep in bottom drawer). This unit runs on eco-friendly R-290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business.
- 10" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- Top section holds (15) 1/6 size, 4" deep pans (included)
- Airflow ensures that product in open containers is kept below 41 degrees F and above freezing
- Drawers hold (1) full size food pan plus (1) 1/3 size food pan; top drawer accommodates pans up to 4" deep, bottom drawer up to 6" deep (sold separately)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
- Heavy duty 6" casters (2 with brakes), stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10.2 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"