Beverage-Air SPED36HC-10C-2 36" 2 Drawer Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table with 17" Wide Cutting Board
Item number  185sed3610chMFR number  SPED36HC-10C-2
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (10) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 17" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010989454
Works With
Beverage-Air SPED36HC-10C-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
255 lb.
Width
36 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
36 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
17 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
10.2 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Top Type
Cutting Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED36HC-10C-2 Details
With a 17" wide cutting board, the Beverage-Air SPED36HC-10C-2 36" two drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. The top section can hold up to (10) 1/6 size food pans, while each drawer can hold one full size food pan and one 1/3 size food pan (up to 4" deep in top drawer, 6" deep in bottom drawer). A stainless steel front, sides, top, drawers and grille ensures years of dependable performance.
- 17" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- Top section holds (10) 1/6 size, 4" deep pans (included)
- Airflow ensures that product in open containers is kept below 41 degrees F and above freezing
- Drawers hold (1) full size food pan plus (1) 1/3 size food pan; top drawer accommodates pans up to 4" deep, bottom drawer up to 6" deep (sold separately)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
- Heavy duty 6" casters (2 with brakes), stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10.2 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"