Beverage-Air SPE60HC-24M 60" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number Item #: 185spe6024mhMFR number MFR #: SPE60HC-24M
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(17,005 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- Top holds (24) 1/6 size, 4" deep food pans (included)
- 10" deep cutting board for prep work
- Two epoxy-coated shelves per section
- CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
- Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:spe60hc-24m
Works With
Quickly prepare sandwiches and salads for your guests with this Beverage-Air SPE60HC-24M 60" mega top refrigerated sandwich prep table.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ample Pan Storage
This mega top unit comes with (24) 1/6 size, 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The food pan layout can also hold 1/9 size food pans with additional adapter bars (sold separately) for ultimate flexibility.
10" Deep Cutting Board
The 60" long by 10" deep cutting board is the perfect place to assemble sandwiches, subs, wraps, and hoagies. Plus, its smooth surface makes it easy to clean and prevents cracks and crevices from forming, which could harbor dangerous bacteria.
Eco-Friendly Refrigeration System
The 1/3 hp compressor circulates environmentally-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. A 115V electrical connection is required for operation.
Stay-Open Doors
High Performance
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Width
Depth
Height
Capacity
Door Type
Features
- Item #: 185spe6024mhBeverage-Air SPE60HC-24M 60" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Price
- Width: Width60 Inches
- Depth: Depth36 5/8 Inches
- Height: Height45 1/2 Inches
- Capacity: Capacity17.1 cu. ft.
- Door Type: Door TypeSolid
- Features: FeaturesMade in America
- Item #: 178apt60mhcAvantco APT-60M-HC 60" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
- Width: Width60 1/4 Inches
- Depth: Depth35 Inches
- Height: Height45 7/8 Inches
- Capacity: Capacity15 cu. ft.
- Door Type: Door TypeSolid
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Item #: 415sr60b24mHoshizaki SR60B-24M 60" Mega Top Prep Refrigerator with 2 Doors
- Width: Width60 Inches
- Depth: Depth35 Inches
- Capacity: Capacity15.4 cu. ft.
- Features: FeaturesSelf-Closing Doors
- Width: Width60 3/8 Inches
- Depth: Depth35 1/8 Inches
- Capacity: Capacity17.8 cu. ft.
- Width:
- 60 Inches
- Depth:
- 36 5/8 Inches
- Height:
- 45 1/2 Inches
- Work Surface Height:
- Capacity:
- 17.1 cu. ft.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air SPE60HC-24M today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air SPE60HC-24M
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air SPE60HC-24M Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 402 lb.
- 60 Inches
- Cutting Board Width
- Nominal Width
- Cutting Board Depth
- 10 Inches
- Work Surface Height
- Amps
- 9.6 Amps
- Hertz
- 60 Hz