Beverage-Air RB72HC-1G 75" Vista Series Three Section Glass Door Reach-In Refrigerator - 72 cu. ft.
Item number  185rb721ghcMFR number  RB72HC-1G
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel exterior front, gray painted steel sides, aluminum interior
  • Plug-in magnetic door gaskets remove without tools for easy cleaning
  • LED interior lighting
  • 6" heavy-duty casters, two with brakes
UPC Code:400011908133
Works With
Beverage-Air RB72HC-1G Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
696 lb.
Width
75 Inches
Depth
33 3/4 Inches
Height
84 Inches
Interior Width
72 Inches
Interior Depth
28 1/2 Inches
Interior Height
Amps
9.9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
72 cu. ft.
Caster Size
6 Inches
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Construction
Painted Steel Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
LED Lighting Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
9 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Sections
3 Sections
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators
Beverage-Air RB72HC-1G Details
This Beverage Air RB72HC-1G 75" Vista series three section glass door reach-in refrigerator is the perfect solution to cold storage in your restaurant kitchen, bakery, or other commercial food preparation area. The exterior of this refrigerator is durable and clean-looking with a stainless steel front and gray painted sides. This unit features an aluminum interior with foamed-in CFC and HCFC-free polyurethane insulation for superior temperature retention, even in kitchens with high ambient temperatures.
You can count on food safety with this refrigerator since it holds product at 36-38 degrees Fahrenheit. In addition, this unit uses environmentally-friendly R-290 refrigerant in a self-contained refrigeration system to help meet your goals of making your foodservice business more eco-friendly. To help you achieve your safety and sanitation standards, this refrigerator comes with (4) 6" heavy-duty casters, two locking, so the unit may be easily moved for cleaning.
Overall Dimensions:
Width: 75"
Depth: 33 3/4"
Height (with casters): 84"
Capacity: 72 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 72"