Beverage-Air DPD119HC-8 119" Refrigerated Pizza Prep Table with Eight Drawers
Item number  185dpd119hc8MFR number  DPD119HC-8
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rail holds up to 5 full size, 6" deep food pans and is easily covered by the 3 lift-up lids
  • Features 8 heavy-duty drawers with stainless steel drawer frames and telescoping slides
  • Stainless steel front and sides; corrosion-resistant aluminum interior and top liner
  • 19" deep, reversible polyethylene cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/2 hp
UPC Code:400013433237
Works With
View All Items
Beverage-Air DPD119HC-8 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
703 lb.
Width
119 Inches
Depth
37 Inches
Height
53 1/8 Inches
Power Cord Length
8 Feet
Interior Width
100 Inches
Nominal Width
118 Inches
Cutting Board Depth
19 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
23 3/4 Inches
Work Surface Height
Amps
7.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
42.2 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Exterior Material
Stainless Steel
Features
Made in America
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Material
Aluminum
Number of Drawers
8 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Beverage-Air DPD119HC-8 Details
Engineered for superior function and durability, the Beverage-Air DPD119HC-8 119" refrigerated pizza prep table simplifies the workflow of pizza assembly. With this prep table's lids, it provides an easy way to cover ingredients when not in use. Its rail holds up to 5 full size, 6" deep food pans, making it easy to store a wide variety of ingredients right where you need them. They're kept between 36 and 38 degrees Fahrenheit for food safety, while the 3 lift-up lids trap the cold air around the product and help prevent cross-contamination.
This particular pizza prep table features a 19" deep cutting board in front of the raised rail to provide plenty of workspace for meal preparation. It's made of white polyethylene and is easy to remove for cleaning; it's even reversible to maximize longevity! As you grab the ingredients stored in the rail and assemble an order on the cutting board, you can also access the lower refrigerated cabinet to retrieve back-up ingredients or specialty toppings. The bottom portion of the prep table is a 42.2 cu. ft. refrigerator, outfitted with a total 8 drawers that rest on heavy-duty stainless steel drawer frames. Their telescoping slides feature a locking mechanism to prevent the drawers from being pulled out from the cabinet, and heavy-duty locking pan divider supports come standard for maximum reliability.
To prevent the inevitable spill and leak from damaging the unit's interior, it's lined with corrosion-resistant aluminum. Plus, an aluminum top interior liner helps prevent product from the rail from falling into the cabinet. For overall durability, this prep table is built with a stainless steel front, top, grille, doors, and sides. A set of (6) 3" casters, 2 with brakes, come standard to make the unit easy to move aside for cleaning or service.
With a robust 1/2 hp refrigeration system, this refrigerated unit circulates eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. It also features an automatic evaporator and epoxy-coated evaporator coil for reliable performance with minimal maintenance. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 119"
Depth with Cutting Board: 37"
Height: 53 1/8"
Work Surface Height: 33 5/8"
Capacity: 42.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 100"