Bakers Pride ER-3-12-3836 55" Triple Deck Electric Roast / Bake Oven - 220-240V, 3 Phase
Item number  155er323836eMFR number  ER-3-12-3836
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" deck height
  • 38" x 36" steel deck
  • Fully insulated
  • 220-240V, 3 Phase, 24000W
  • 150 - 550 degree Fahrenheit temperature range
UPC Code:400011249083
Bakers Pride ER-3-12-3836 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
2100 lb.
Width
55 Inches
Depth
43 Inches
Height
72 Inches
Deck Width
38 Inches
Deck Depth
36 Inches
Deck Height
12 Inches
Amps
22 - 28 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
24 Kilowatts
Door Type
Solid
Exterior Material
Stainless Steel
Features
NSF Certified
Interior Material
Aluminized Steel
Number of Decks
3 Decks
Plug Type
Hardwire
Power Type
Electric
Style
Deck Style
Temperature Range
150 - 550 Degrees F
Type
Deck Ovens
Bakers Pride ER-3-12-3836 Details
With ample deck space and a durable design, this Bakers Pride ER-3-12-3836 triple deck electric roast oven can handle even the most demanding production needs! Ideal for roasting delicious meats and vegetables, this roast oven has a 12" deck height and features 4 top and 4 bottom independent, operator controlled heat elements, which can achieve temperatures between 150 and 550 degrees Fahrenheit for perfectly balanced results.
This unit's exterior is constructed of heavy gauge type 403 stainless steel while its interior is manufactured of high-heat resistant 18 gauge aluminized steel and is insulated up to 5" thick for cooler outer temperatures and consistent inner temperatures. Indicator lights, a moisture control damper, and interior oven lights for maximum product visibility come standard.
The Bakers Pride ER-3-12-3836 triple deck electric bake oven features three 38" x 36" steel decks. It requires a 220-240V, 3 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 55"
Depth: 43"
Height: 72"
Attention CA Residents:
  • Hardwired
    Hardwired
    This product must be hardwired by a professional; it does not plug into a standard wall outlet.
  • NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
  • CSA
    CSA
    This product is certified by CSA to applicable Canadian standards.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
When I order this product, can I request liftgate delivery?
Resources and Downloads for Bakers Pride ER-3-12-3836
Warranty Info
1 Compatible Model
  • Bakers Pride 30" Legs w/Casters