Avantco T3600B2S Double Stacked Commercial 14 1/2" Wide Conveyor Toaster with 3" Opening - 208V, 7200W, 2400 Slices per Hour
Item number  184t3600b2s
Regularly
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 3" openings for a variety of breads, bagels, and muffins; front product guide helps load food safely
  • Heavy duty stainless steel exterior with stainless steel legs and control knobs
  • 208V, 3600W per toaster
  • Note: only the toaster holds the ETL certification
UPC Code:400013089908
Works With
This conveyor toaster set features a pair of T3600B conveyor toasters stacked vertically to minimize counter space and maximize production, and since it can toast up to 2400 slices of bread or bagel halves per hour, you can be sure it is ready to keep up with demand. Not only does each 14 1/2" wide conveyor belt fit 3 slices side-by-side, but its 3" opening size accommodates a variety of products. The unique element design helps produce perfect toast without drying out the product.
  • 6-20P
    6-20P
    This unit comes with a NEMA 6-20P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Maximize Efficiency
Ultimate Control
Durable Stainless Steel
Made of stainless steel, this toaster set features front and rear chutes that are easy to attach and remove as needed. It sits on adjustable stainless steel legs, too, making sure that the countertop below is accessible for cleaning purposes. Each horizontal conveyor toaster requires a 208V electrical connection for operation.
Convenient Versatility
For versatility, this toaster can dispense product from the front or back on the included chutes. Plus, it features 3" slots to accommodate large quantities of your most popular foods, from traditional sliced bread to bagels and texas toast. Dispensing the product out of the back allows for pass-through versatility from back of house to front of house, while dispensing the product in the front reduces the countertop footprint of the unit, and even allows users to toast product themselves to reduce labor cost.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
What products can I toast using this product?
Compare to Other Products
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads
Warranty Info
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • toast
  • toasted
  • bagels
  • great
  • save
  • several
  • space
  • stack
  • toasters
Showing 1 of 1 review
Review by
Beth
Posted on 04/20/2019
Rated 5 out of 5 stars
Width:
10"