Avantco SS-UC-72R-HC 72" Undercounter Refrigerator
Item number  178ssuc72rhc
Product Overview
  • Strong and sleek 430 type stainless steel exterior
  • 304 type stainless steel interior maintains temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/3 hp
Quality Rating:
UPC Code:400011522919
Works With
View All Items
Make cold food storage as convenient as possible with the Avantco 72" undercounter refrigerator.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Refrigerated Storage
Energy-Efficient Refrigerant
Designed for Durability
Easy Operation
Undercounter Height
Casters Included
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Overall Dimensions:
Width:
71 1/2 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Capacity:
16.9 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
Depth:
Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.3
Rated 3.3 out of 5 stars
9 Customer Reviews
Customers Say
  • door
  • more
  • warranty
  • top
  • bought
  • brand
  • easily
  • fridge
  • little
  • money
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 9 of 9 reviews
Review by
Ibraheem O. from Aria Suya Bistro
Posted on 05/17/2021
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Standard Height
We appreciate your review, Ibraheem. We wish this Avantco SS-UC-72R-HC 72 inch Undercounter Refrigerator would have worked out for you. Our Customer Solutions team will remain in contact with you about this.