Avantco SS-UC-48R-HC 48" Undercounter Refrigerator
Item number  178ssuc48rhc
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Strong and sleek 430 type stainless steel exterior
  • 304 type stainless steel interior maintains temperatures from 33 to 40 degrees Fahrenheit
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/3 hp
Quality Rating:
UPC Code:178ssuc48rhc
Works With
View All Items
This double door undercounter refrigerator fits easily under any countertop with adequate ventilation space and provides 11.2 cu. ft. of storage for cold foods in a compact, 48" wide footprint. Ideal for snack bars, concession stands, pizzerias, sandwich shops, and even break rooms, this undercounter refrigerator comes mounted on 5" casters so you can easily roll it out for cleaning or routine maintenance. This unit also comes with a 2 year Parts and Labor Warranty for long-lasting quality assurance and peace of mind.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Durable Construction
Secure Door Design
Versatile Controls & Options
Optimal Organization
Removable Magnetic Door Gaskets
This refrigerator has removable magnetic door gaskets for easy cleaning and replacement.
Reliable Insulation
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
The units come with casters preassembled underneath the pallet.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
47 1/4 Inches
Depth:
29 1/2 Inches
Height:
Work Surface Height:
Capacity:
11.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Interior Width:
Interior Depth:
Interior Height:
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
4.4
Rated 4.4 out of 5 stars
13 Customer Reviews
Customers Say
  • easy
  • unit
  • great
  • space
  • clean
  • far
  • holds
  • temp
  • temperature
  • works
This AI-generated summary was created from real customer reviews
Showing 13 of 13 reviews
Review by
Frank P. from West Georgia Foods LLC
Posted on 11/17/2019
Verified Purchase
Rated 3 out of 5 stars
Style:
Standard Height
Thank you for your feedback! We are sorry your Avantco SS-UC-48R-HC 48 inch Undercounter Refrigerator was defective. Action has been taken to remedy this. Please reach out to our Customer Solutions team if you have any questions!