Avantco SS-PT-60M-15-C 60" 2 Door Mega Top Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table with Workstation and Extra Deep Cutting Board
Item number Item #: 178ssptcm6015
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(10,137 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Customers Also Viewed
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
- Mega top accommodates (15) 1/6 size, 6" deep food pans (sold separately)
- Industry-best 3/4" thick, 11 1/2" deep cutting board adds 3 1/2" of additional workspace
- Corrosion-resistant stainless steel exterior and interior; foamed-in-place polyurethane insulation
- Easy-to-read digital temperature control with auto defrost
- Note: only the refrigerated sandwich prep table holds the ETL certification
UPC Code:400015927642
Works With
View All ItemsOptimize your back-of-house operations and better keep up with customer demands with this Avantco 60" 2 door mega top stainless steel refrigerated sandwich prep table with workstation and extra deep cutting board!
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
ETL Sanitation
ETL, US & Canada
Versatile Use
Its mega top accommodates up to (15) 1/6 size food pans up to 6" deep (sold separately). These are great for holding common sandwich or salad toppings, from eggs and cheese to green pepper or ham. Plus, a lift-up lid encloses the top to maintain proper, food-safe temperatures.
Convenient Cutting
This unit comes with an 8" pre-installed cutting board, and also includes an additional 11 1/2" deep cutting board that can be used separately for expanded prep space.
Additional Storage
Durable Construction
This unit has a corrosion-resistant construction and is designed with commercial use in mind. It features a 430 type stainless steel exterior and a 201 type stainless steel interior, which is fortified with foamed-in-place polyurethane insulation. The insulation also helps to promote proper temperature retention. The 5" casters make moving simple for easy cleaning. For operation, the prep table requires a 115V electrical connection.
Reliable Refrigeration
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Width
Depth
Height
1/6 Size Pan Capacity
Capacity
Construction
Top Type
- Item #: 178ssptcm6015Avantco SS-PT-60M-15-C 60" 2 Door Mega Top Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table with Workstation and Extra Deep Cutting Board
Price
- Width: Width60 1/4 Inches
- Depth: Depth37 1/2 Inches
- Height: Height42 3/8 Inches
- 1/6 Size Pan Capacity: 1/6 Size Pan Capacity15 Pans
- Capacity: Capacity16.6 cu. ft.
- Construction: ConstructionStainless Steel
- Top Type: Top TypeMega Top
- Item #: 178apt60hcAvantco APT-60-HC 60" 2 Door Refrigerated Sandwich Prep Table
- Width: Width60 1/4 Inches
- Depth: Depth31 Inches
- Height: Height42 3/8 Inches
- 1/6 Size Pan Capacity: 1/6 Size Pan Capacity16 Pans
- Capacity: Capacity15 cu. ft.
- Construction: ConstructionStainless Steel and Aluminum
- Top Type: Top TypeStandard Top
- Item #: 178sspt60mhcAvantco SS-PT-60M-HC 60" 2 Door Mega Top Stainless Steel Refrigerated Sandwich Prep Table
- Depth: Depth35 Inches
- 1/6 Size Pan Capacity: 1/6 Size Pan Capacity24 Pans
- Capacity: Capacity15 cu. ft.
- Top Type: Top TypeMega Top
- Width:
- 60 1/4 Inches
- Depth:
- 37 1/2 Inches
- Height:
- Work Surface Height:
- Capacity:
- 16.6 cu. ft.
- Interior Width:
- Interior Depth:
- Interior Height:
- 1:
- Avantco cutting board (178CBS1060)
- 1:
- Avantco 60" sandwich prep table (178SSPTM6015)
Please check the Compatibility resource for information on items that work with this product.
Need Parts & Accessories?
Shop replacement parts and accessories for this item today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Brochure
Compatibility
Buying Guide
Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 428 lb.
- Power Cord Length
- 84 Inches
- Cutting Board Width
- Interior Width
- Nominal Width
- 60 Inches
- Shelf Width
- Cutting Board Depth
- Interior Depth
- Shelf Depth
- 17 Inches
- Interior Height
- Work Surface Height
- Amps
- 5.4 Amps
- Hertz
- 60 Hz