Avantco CHSME24A 24" Electric Countertop Cheese Melter - 120V, 1600W
Item number  177chsme24ia
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 17 1/2" x 10" rack fits a 10" plate or sizzle platter
  • Full-width calrod heating elements and durable stainless steel construction with insulated body
  • Compact countertop or wall-mount design for limited kitchen space
  • 4 rack positions and removable food rack with 6" bakelite handles included
  • Infinite controls and audible 15-minute timer for easy operation; 120V, 1600W
UPC Code:400016591248
Works With
Quickly melt cheese on nachos, toast roast beef sandwiches, or warm up plates with this Avantco CHSME24A 24" electric countertop cheese melter!
Designed to help you quickly warm, toast, and melt small dishes, this versatile cheese melter is perfect for your small-to-medium sized restaurant or bar. Since this model has 17 1/2" x 10" rack dimensions, it can fit plates or sizzle platters with diameters up to 10". The adjustable rack has 4 positions to meet the needs of different dishes. 6" cool-to-touch Bakelite handles make it easy to adjust or remove the food rack.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Durable Construction
Infinite Controls with Timer
Versatile Placement
This compact countertop model can also be wall-mounted with the included brackets to save even more counter space if desired. Non-slip rubber feet ensure the melter will stay stable on your countertop. This model requires a 120V, 1600W electrical connection for operation and includes a 4' power cord.