Item number  132qasc42hkbMFR number  QAS-42-YLW-TEC
Accessories & Options
Usually Ships in 1-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Choose from dark mahogany, walnut, natural, cherry, or black wood end and top caps
  • Heavy-duty hardwood frame with reinforced glued corner blocks
  • Removable standard foam seat with cross-connecting links for comfort and stability
  • 45 1/2" long seat features Grade 4 Vinyl and allows for 2 people to sit comfortably
  • 4 3/4" high vinyl kick base protects surrounding furniture
UPC Code:400013513748
Other Products from this Line
American Tables & Seating QAS-42-YLW-TEC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
75 lb.
Length
45 1/2 Inches
Width
23 Inches
Height
42 Inches
Base Height
4 3/4 Inches
Seat Height
18 Inches
Back Color
Yellow
Base Style
Enclosed
Booth Style
Plain Back
Booth Type
Single
Features
Made in America
Frame Material
Upholstered Wood
Padded Seat
With Padded Seat
Seat Color
Yellow
Seat Material
Vinyl
Seat Style
Standard
Type
Booths
Usage
Indoor
American Tables & Seating QAS-42-YLW-TEC Details
Overall Dimensions:
Length: 45 1/2"
Width: 23"
Height: 42"
Floor to Seat Top: 18"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How specific are the dimensions of this booth?
According to the vendor, different foam, finish, and material choices may cause the overall size of the finished booth to vary up to 1" in any dimension. Please keep this in mind when measuring your available space.
Resources and Downloads for American Tables & Seating QAS-42-YLW-TEC
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • great
  • delivery
  • helpful
  • seating
  • webstaurant
Showing 1 of 1 review
Review by
Barbara K.
Posted on 12/31/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Black
Height:
42"