Item number  132qadc36hktMFR number  QAD-36-YLW-TC
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Choose from dark mahogany, walnut, natural, cherry, or black wood top cap
  • Heavy-duty hardwood frame with reinforced glued corner blocks
  • Removable standard foam seat with cross-connecting links for comfort and stability
  • 45 1/2" long seat features Grade 4 Vinyl and allows for 2 people to sit comfortably per side
  • 4 3/4" high vinyl kick base protects surrounding furniture
UPC Code:400013511843
Other Products from this Line
American Tables & Seating QAD-36-YLW-TC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
115 lb.
Length
45 1/2 Inches
Width
44 Inches
Height
36 Inches
Base Height
4 3/4 Inches
Seat Height
18 Inches
Back Color
Yellow
Base Style
Enclosed
Booth Style
Plain Back
Booth Type
Double
Features
Made in America
Frame Material
Upholstered Wood
Padded Seat
With Padded Seat
Seat Color
Yellow
Seat Material
Vinyl
Seat Style
Standard
Type
Booths
Usage
Indoor
American Tables & Seating QAD-36-YLW-TC Details
Overall Dimensions:
Length: 45 1/2"
Width: 44"
Height: 36"
Floor to Seat Top: 18"