American Metalcraft PHCDEP14 14" x 1" Perforated Hard Coat Anodized Aluminum Tapered / Nesting Deep Dish Pizza Pan
Item number  124hcdep14pMFR number  PHCDEP14
You must buy a minimum of 24 due to manufacturer packaging.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made from 14 gauge aluminum
  • Perforated holes help keep pizza fresh by allowing moisture to escape
  • Great for baking and serving pizzas
  • Hard coat finish promotes faster baking times
  • Deep dish pans are great for making thick crust pizzas
  • Tapered design allows pans to be easily stacked
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400010873081
Works With
American Metalcraft PHCDEP14 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1.17 lb.
Depth
1 Inch
Bottom Diameter
13 1/4 Inches
Top Diameter
14 Inches
Features
Made in America
Gauge
14 Gauge
Material
Hard Anodized Aluminum Heavy Weight Aluminum
Pan Type
Perforated
Shape
Round
Style
Tapered Sides
Type
Deep Dish Pans
American Metalcraft PHCDEP14 Details
Use this American Metalcraft PHCDEP14 14" perforated tapered/nesting pizza pan to create perfectly round, tasty, thick pizzas. A reliable and durable choice for your pizza shop or restaurant, this 1" deep pan is made of 14 gauge, 1.5 mm thick hard coat anodized aluminum for years of use!
Overall Dimensions:
Top Diameter: 14"