Alto-Shaam ED2SYS-48/P SS Stainless Steel Heated Display Case with Curved Glass and Base - Self Service 48"
Item number  131ed2sys48p208240MFR number  ED2SYS-48/P SS 208240
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Self service open front
  • Curved glass for maximum visibility
  • Attractive decorator base
  • Even heating
  • (2) individually managed heat zones
  • 120/208-240V; 2500W at 208V, 3100W at 240V
UPC Code:400010939886
Alto-Shaam ED2SYS-48/P SS 208240 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
495 lb.
Width
48 Inches
Depth
47 3/8 Inches
Height
47 11/16 Inches
Well Length
Well Width
Well Depth
4 1/2 Inches
Amps
13.8 Amps
Hertz
50/60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208/240 Volts
Wattage
3,300 Watts
Base
With Base
Color
Silver
Control Type
Thermostatic
Door Type
Sliding
Features
Made in America Pass-Through
Glass Style
Curved
Heating Source
Radiant
Installation Type
Floor Model
Material
Stainless Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Service Sides
2 Sides
Number of Shelves
No Shelves
Power Type
Electric
Service Type
Full Service Self Service
Temperature Settings
Adjustable
Type
Display Cases
Alto-Shaam ED2SYS-48/P SS 208240 Details
- Customer self-service opening across the case front; includes self-service pan insert (26 7/16" x 45 3/16" x 2") and (2) wire pan grids
- (2) individually managed heat zones with separate temperature controls
- Three pan zones; each zone holds (1) full size pan (12" x 20" x 2 1/2") and (1) third size pan (12" x 6" x 2 1/2").
- Stylish curved glass front provides maximum product visibility; displays without condensation
- Framed end glass with rubber gasket material protects glass edges from chipping and breakage.
- Overhead light zones feature shatterproof coated bulbs
- Tempered sliding glass doors reflect heat; mirror the display to enhance merchandising effect
- Stainless steel construction and finish on front and end panels
- Protected with a 100% recyclable bumper made of 93% pre-consumer polycarbonate waste
Exterior Dimensions:
Left to Right: 48"