Advance Tabco PRWC-19-18-DR Prestige Series Stainless Steel Sink Cabinet with Door and Waste Chute - 18" x 25"
Item number  109prwc1918dMFR number  PRWC-19-18-DR
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Made of 20 gauge, 300 series stainless steel
  • 1 5/8" diameter 18 gauge stainless steel legs with adjustable bullet feet
  • 7" backsplash
  • Includes splash mount faucet
  • 6" diameter dry waste chute
  • 9 1/2" x 11 1/2" x 6" sink
UPC Code:400011845858
Other Products from this Line
Advance Tabco PRWC-19-18-DR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
60 lb.
Length
18 Inches
Width
25 Inches
Height
29 - 36 Inches
Bowl Depth
6 Inches
Bowl Front to Back
9 1/2 Inches
Bowl Left to Right
11 1/2 Inches
Cabinet Type
Hinged Doors
Features
Made in America NSF Certified Waste Chute
Included
Faucet
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Stainless Steel Type
Type 300
Style
Straight
Type
Sink Cabinets
Advance Tabco PRWC-19-18-DR Details
This Advance Tabco PRWC-19-18-DR Prestige series stainless steel sink cabinet is part of a complete lineup of upscale underbar equipment. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to a number of eye-catching features, this item boasts an extended 7" backsplash to create a truly one-of-a-kind unit.
Made with 20 gauge, 300 series stainless steel, this sink cabinet is built for durability and ease of sanitation. It features a 9 1/2" x 11 1/2" x 6" sink with a 1 1/2" IPS drain that is perfect for quickly dumping leftover drinks after clearing a table. The 6" diameter waste chute lets you throw dry trash away in a trash can (sold separately) concealed in the base of the unit. It's the perfect place to toss used beverage napkins or straws, adding efficiency to your cleanup and warewashing system.
Overall Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 25"
Height (including backsplash): 36"
Height (not including backsplash: 29"
Sink Compartment Dimensions:
Left to Right: 11 1/2"
Front to Back: 9 1/2"
Depth: 6"