Advance Tabco PRC-24-48R-10 Prestige Series 25" x 48" Ice Bin (Right Side) and Bottle Storage Combo Unit with 10 Circuit Cold Plate - 140 lb.
Item number  109prc2448r1MFR number  PRC-24-48R-10
for details
Accessories & Options
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 11" deep ice bin on right side with 108 lb. capacity
  • 2 lb. density foamed-in-place insulation
  • All stainless steel construction with welded partition in between bins and rear deck
  • Integrated 1 3/4" return with soda gun knock-out
  • Built-in 7" backsplash, 1/2" IPS drain, and 10 circuit cold plate
UPC Code:400011843298
Works With
View All Items
Advance Tabco PRC-24-48R-10 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
185 lb.
Length
48 Inches
Width
25 Inches
Height
36 Inches
Ice Bin Length
48 Inches
Ice Bin Width
15 1/4 Inches
Ice Bin Depth
11 Inches
Backsplash Height
7 Inches
Capacity
140 lb.
Features
Bottle Storage Made in America NSF Certified With Backsplash
Installation Type
Freestanding
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Cold Plate Circuits
10 Circuits
Product Line
Prestige Series
Type
Ice Bins With Cold Plate
Advance Tabco PRC-24-48R-10 Details
For exceptional ice storage and serving practicality, look no further than the Advance Tabco PRC-24-48R-10 Prestige series stainless steel ice bin and bottle storage combo unit. Items found within the Prestige series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to several eye-catching features, this item boasts an exclusive twist-action leg assembly for added strength and an extended backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. Thanks to an 11" deep bin with 2 lb. density foam-in-place insulation, this unit is sure to keep your ice at the perfect temperature over an extended period of time. The ice bin is positioned on the right side of the unit and boasts a 108 lb. ice capacity, with room to fit another 32 lb. of ice directly underneath the bottle racks. A cast aluminum 10 circuit cold plate with 5/16" diameter stainless steel bump and swedge ends is sealed to the bottom of the bin to efficiently pre-chill beverages.
Crafted with quality in mind, this premium ice bin is constructed with durable materials to withstand the demands of a busy commercial environment. The 20 gauge, type 300 stainless steel top, apron, and sides provide longevity and resistance to corrosion and rusting, ensuring it's built to withstand high-volume commercial use and years of operation. Designed for convenience and stability, this underbar ice bin features 1 5/8" O.D. 18 gauge, type 300 stainless steel legs with 1" adjustable plastic bullet feet, allowing you to customize the height to suit your needs.
A 7" backsplash serves to prevent ice and water from spilling onto the floor, while a 1 3/4" return with integrated soda gun knock-out allows for quick, efficient service of all your signature drink offerings. Two removable injection-molded 3-pack plastic bottle racks are included and can be used to keep your essential liquor bottles close by for added ease of use. This series also boasts an integrated rear deck for extra storage. Additionally, a 1/2" IPS drain is fitted to the basin's bottom to help remove melted water from the bin, and welded partitions are installed between the different bins for further separation. With the ability to choose from a number of sizes and orientations, the Advance Tabco PRC-24-48R-10 Prestige ice bin combo unit is perfect for any restaurant or bar.
Overall Dimensions:
Length: 48"
Width: 25"
Height: 36"
Work Surface Height: 29"
Backsplash Height: 7"
Ice Bin Dimensions:
Length: 48"
Width: 15 1/4"
Depth: 11"