Advance Tabco FS-3-1824-24RL Spec Line 102" Fabricated Three Compartment Pot Sink with Two 24" Drainboards
Item number  109f3182424bMFR number  FS-3-1824-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Three 18" x 24" x 14" sink bowls with two 24" drainboards
  • Welded seams and cross bracing for superior strength
  • Includes 1 1/2" IPS stainless steel basket drains
  • Tile edge for easy installation
Quality Rating:
UPC Code:400010509294
Works With
Advance Tabco FS-3-1824-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
375 lb.
Length
102 Inches
Width
30 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco FS-3-1824-24RL Details
Made of heavy-duty, corrosion-resistant, 14 gauge, 304 series stainless steel, this rugged Advance Tabco Spec Line fabricated three compartment pot sink is built with the demands of the busiest commercial kitchens in mind. This sink features a continuous apron design and a rolled rim, which provides an added level of protection and strength for its three individual 18" x 24" x 14" compartments. Each of the sink bowls has 3/4" radius corners for easy cleaning. Two 24" drainboards provide additional space for stacking pots, pans, or dinnerware.
An 8" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes punched on 8" centers accommodate a faucet (sold separately). For exceptional stability, this sink stands on durable 1 5/8" diameter stainless steel legs, with matching 1" adjustable bullet feet. This unit ships knocked down, requiring assembly. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 102"
Front to Back: 30"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 24"
Depth: 14"