Item number  10fs3182424lftMFR number  FS-3-1824-24L
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 6-7 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Three 18" x 24" x 14" sink bowls with a 24" drainboard
  • Welded seams and cross bracing for superior strength
  • Includes 1 1/2" IPS stainless steel basket drains
  • Tile edge for easy installation
UPC Code:400010509270
Works With
Advance Tabco FS-3-1824-24L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
187 lb.
Length
80 1/2 Inches
Width
30 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
24 Inches
Bowl Left to Right
18 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco FS-3-1824-24L Details
Made of heavy-duty, corrosion-resistant, 14 gauge, 304 series stainless steel, this rugged Advance Tabco Spec Line fabricated three compartment pot sink is built with the demands of the busiest commercial kitchens in mind. This sink features a continuous apron design and a rolled rim, which provides an added level of protection and strength for its three individual 18" x 24" x 14" compartments. Each of the sink bowls has 3/4" radius corners for easy cleaning. A 24" drainboard provides additional space for stacking pots, pans, or dinnerware.
An 8 1/2" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes punched on 8" centers accommodate a faucet (sold separately). For exceptional stability, this sink stands on durable 1 5/8" diameter stainless steel legs, with matching adjustable bullet feet. This unit ships knocked down, requiring assembly. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 80 1/2"
Front to Back: 30"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 18"
Front to Back: 24"
Depth: 14"