Advance Tabco FC-3-2030-24RL 108" Fabricated Three Compartment Commercial Sink with Two 24" Drainboards
Item number  109fc32024rlMFR number  FC-3-2030-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • 16 gauge, 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Three 20" x 30" x 14" sink bowls with two 24" drainboards
  • T-style adjustable cross bracing for superior strength and versatility
  • Includes 1 1/2" IPS stainless steel basket drain
  • Tile edge for easy installation
UPC Code:747545128676
Works With
Advance Tabco FC-3-2030-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
380 lb.
Length
108 Inches
Width
36 Inches
Height
43 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
30 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco FC-3-2030-24RL Details
Wash, rinse, and sanitize dishes simultaneously with this Advance Tabco three compartment commercial pot-washing sink, which includes two drainboards for drying! The trio of 20" x 30" compartments features 3/4" radius coved corners for easy cleaning and a 1 1/2" IPS drain for optimal drainage, while the 14" bowl depth makes it easy to hold dishes, pots, and pans. This durable sink is made of 16 gauge, type 304 stainless steel to help prevent corrosion and give you a long-lasting sink option! The sink stands on four 1 5/8" diameter stainless steel legs with 1" adjustable bullet feet to provide great versatility in any kitchen.
An 8 1/2" backsplash comes standard to help protect your walls, and it includes one set of holes punched on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). The two 24" drainboards provide extra space for drying dishes or prep work during everyday use. Its 1 1/2" rolled rim edges provide extra strength against everyday use! This unit ships knocked down, requiring assembly. Designed for medium-duty use, this Advance Tabco sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 108"
Front to Back: 36"
Height: 43"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 30"
Depth: 14"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Best in Class
    Best in Class
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • big
  • pans
  • sink
  • sinks
  • accommodate
  • advance
  • amazing
  • bowls
  • bun
  • buy
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Dominie G. from Pie Bar
Posted on 12/22/2018
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
100"
Review by
Tony D.
Posted on 09/19/2018
Verified Purchase
100"