Item number  10dtcs30144rtMFR number  DTC-S30-144R
for details
Accessories & Options
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 14 gauge stainless steel top; 16 gauge stainless steel legs
  • 10 1/2" backsplash with 2" return
UPC Code:400011213411
Works With
Advance Tabco DTC-S30-144R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
260 lb.
Length
143 Inches
Width
30 Inches
Height
44 1/2 Inches
Backsplash Height
10 1/2 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Installation Type
Right Side
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Straight
Type
Clean Dishtables
Advance Tabco DTC-S30-144R Details
Use this Advance Tabco DTC-S30-144 12' spec line stainless steel clean dishtable to hold clean racks of dishes when they come out of your dish machine and improve efficiency in your establishment! This straight dishtable boasts a durable 14 gauge type 304 stainless steel top sure to withstand the rigors of constant use, and to protect your walls it features a 10 1/2" backsplash with a 2" return. 1 5/8" diameter stainless steel legs with welded cross bracing and adjustable stainless steel bullet feet provide support for the whole table, and its stainless steel gussets are welded to a support channel for added reliability. Additionally, all welded areas are blended to match adjacent surfaces for a sleek and clean appearance.
Overall Dimensions:
Left to Right: 143"
Front to Back: 30"