Item number  10994236024rtMFR number  94-23-60-24R
Product Overview
  • Three 20" x 20" x 14" sink bowls with a 24" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for Each sink bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
UPC Code:400010505135
Works With
Advance Tabco 94-23-60-24R Specs
Shipping Weight
245 lb.
Length
95 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 94-23-60-24R Details
With its 24" drainboard, this Advance Tabco Spec Line three compartment pot sink allows you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - within the same unit! This sink is made of rugged, corrosion-resistant, 14 gauge 304 series stainless steel to stand up to the harshest abuse in the busiest commercial kitchens. Each of the three seamless 20" x 20" x 14" deep-drawn sink bowls is easy to clean and has a three 1/2" basket drain. Plus, the satin finish offers a professional look, and the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers!
This sink's 11" high, full-length backsplash has pre-drilled faucet holes set on 8" centers (faucet sold separately). Welded stainless steel cross bracing on each side and adjustable cross bracing on the front and rear provide added stability, while 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching bullet feet allow for precise height adjustments. Ideal for heavy-duty use, this Advance Tabco three compartment sink is sure to meet all your high-volume warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 95"
Front to Back: 27"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 14"