Advance Tabco 94-1-24-24R Spec-Line 46" One Compartment Pot Sink with 24" Right Drainboard
Item number  1099412424rtMFR number  94-1-24-24R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Seamless, deep drawn bowl with satin finish is easy to clean
  • 1 compartment; 16" x 20" x 14" bowl
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Recessed bowl surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers
  • 14 gauge 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Welded stainless steel cross-bracing on sides, adjustable cross bracing on front and rear
  • 11" high backsplash; 24" drainboard
UPC Code:400010500161
Works With
Advance Tabco 94-1-24-24R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
92 lb.
Length
46 Inches
Width
27 Inches
Height
45 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
14 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Advance Tabco 94-1-24-24R Details
This Advance Tabco 94-1-24-24 Spec-Line one compartment pot sink features one 24" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of 14 gauge 304 series stainless steel, the Advance Tabco 94-1-24-24 Spec-Line one compartment pot sink with one drainboard is both durable and affordably priced.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the one compartment pot sink's 11" high back splash. For added stability, the Advance Tabco Regaline 94-1-24-24 Spec-Line one compartment pot sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Left to Right: 46"
Front to Back: 27"
Height: 45"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 14"