Item number  1099335436lftMFR number  93-3-54-36L
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Three 16" x 20" x 12" sink bowls with a 36" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for Each sink bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
UPC Code:400010504817
Works With
Advance Tabco 93-3-54-36L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
220 lb.
Length
95 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
16 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 93-3-54-36L Details
This Advance Tabco Regaline three compartment sink with a 36" drainboard allows you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - within the same unit! It is made from corrosion-resistant 16 gauge, type 304 stainless steel, which is more durable than 18 gauge, and features two sets of stainless steel legs and adjustable stainless steel bullet feet for optimum stability and flexibility. For added strength, its welded stainless steel cross bracing on each side provides maximum sturdiness.
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each of the three seamless 16" x 20" x 12" deep-drawn compartments is easy to clean and has a 1 1/2" IPS drain. Plus, the satin finish offers a professional look, and the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! Designed for medium-duty use, this Advance Tabco three compartment sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 95"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 16"
Front to Back: 20"
Depth: 12"