Advance Tabco 93-23-60-24 Regaline 95" Three Compartment Sink with 24" Right Drainboard
Item number  10993236024rtMFR number  93-23-60-24R
Product Overview
  • Three 20" x 20" x 12" sink bowls with a 24" drainboard
UPC Code:400010505265
Works With
Advance Tabco 93-23-60-24R Specs
Shipping Weight
205 lb.
Length
95 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 93-23-60-24R Details
This Advance Tabco Regaline three compartment sink with a 24" drainboard allows you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - within the same unit! It is made from corrosion-resistant 16 gauge, type 304 stainless steel, which is more durable than 18 gauge, and features stainless steel legs and adjustable stainless steel bullet feet for optimum stability and flexibility. For added strength, its welded stainless steel cross bracing on each side provides maximum sturdiness.
This sink has an 8" high backsplash with tiled edge for simple installation, and two holes set on 8" centers to accommodate a faucet (sold separately). A 1 1/2" rolled edge on the front and sides of this sink helps contain splashes and overflow. Each of the three seamless 20" x 20" x 12" deep-drawn compartments is easy to clean and has a 1 1/2" IPS drain. Plus, the satin finish offers a professional look, and the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers! Designed for medium-duty use, this Advance Tabco three compartment sink is ideal for most restaurants.
Overall Dimensions:
Left to Right: 95"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"