Advance Tabco 9-81-20-36RL Super Saver 94" One Compartment Pot Sink with Two 36" Drainboards
Item number  1099812036bMFR number  9-81-20-36RL
  • 1 compartment with 36" long drainboards; 20" x 28" x 12" bowl
  • 8" high backsplash
Quality Rating:
UPC Code:400010499892
Works With
Advance Tabco 9-81-20-36RL Specs
Shipping Weight
195 lb.
Length
94 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
2 Drainboards
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 9-81-20-36RL Details
This Advance Tabco 9-81-20-36RL Super Saver one compartment pot sink features dual 36" drainboards, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of 18 gauge 304 series stainless steel, the Advance Tabco 9-81-20-36RL Super Saver one compartment pot sink with two drainboards is both durable and affordably priced.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the one compartment pot sink's 8" high back splash. For added stability, the Advance Tabco Regaline 9-81-20-36RL Super Saver one compartment pot sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Left to Right: 94"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"