Advance Tabco 9-81-20-18RL Super Saver 58" One Compartment Pot Sink with Two 18" Drainboards
Item number  1099812018bMFR number  9-81-20-18RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Seamless, deep drawn bowl with satin finish is easy to clean
  • 1 compartment with 18" long drainboards; 20" x 28" x 12" bowl
  • 3 1/2" basket drain; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Recessed bowl surface accommodates Poly-Vance cutting boards and sink covers
  • 18 gauge 304 stainless steel construction with adjustable stainless steel legs and bullet feet
  • Welded stainless steel cross-bracing on sides
  • 8" high backsplash
Quality Rating:
UPC Code:400010499878
Works With
Advance Tabco 9-81-20-18RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
150 lb.
Length
58 Inches
Width
35 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
28 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 9-81-20-18RL Details
This Advance Tabco 9-81-20-18RL Super Saver one compartment pot sink features dual 18" drainboards, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of 18 gauge 304 series stainless steel, the Advance Tabco 9-81-20-18RL Super Saver one compartment pot sink with two drainboards is both durable and affordably priced.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the one compartment pot sink's 8" high back splash. For added stability, the Advance Tabco Regaline 9-81-20-18RL Super Saver one compartment pot sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet.
Overall Dimensions:
Left to Right: 58"
Front to Back: 35"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 28"
Depth: 12"