Item number  1099248036rtMFR number  9-24-80-36R
Product Overview
  • Four 20" x 20" x 12" sink bowls with a 36" drainboard
UPC Code:400010507870
Works With
Advance Tabco 9-24-80-36R Specs
Shipping Weight
260 lb.
Length
129 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Number of Drainboards
1 Drainboard
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 9-24-80-36R Details
This Advance Tabco Super Saver four compartment pot sink features a 36" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Its 20" x 20" x 12" sink bowls allow you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - in the same unit, and even includes a fourth compartment for soaking! Made of durable, corrosion-resistant 18 gauge, type 304 series stainless steel, this sink is both durable and affordably priced.
Two sets of faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the sink's 8" high backsplash. For added stability, this sink stands on two sets of sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 129"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
  • sink
  • sinks
  • compartment
  • customize
  • dishwashing
  • easy
  • glad
Showing 2 of 2 reviews
Length:
117"
Configuration:
Right Drainboard
Review by
James B.
Posted on 11/21/2012
111"