Item number  1099248018rtMFR number  9-24-80-18R
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Four 20" x 20" x 12" sink bowls with an 18" drainboard
  • 3 1/2" basket drain for each bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on the sides
UPC Code:400010507825
Works With
Advance Tabco 9-24-80-18R Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
241 lb.
Length
111 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
18 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
4 Compartments
Number of Drainboards
1 Drainboard
Stainless Steel Type
Type 304
Style
1 Drainboard
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 9-24-80-18R Details
This Advance Tabco Super Saver four compartment pot sink features an 18" drainboard, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Its 20" x 20" x 12" sink bowls allow you to complete the entire dishwashing process - washing, rinsing, and sanitizing - in the same unit, and even includes a fourth compartment for soaking! Made of durable, corrosion-resistant 18 gauge, type 304 series stainless steel, this sink is both durable and affordably priced.
Two sets of faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the sink's 8" high backsplash. For added stability, this sink stands on sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco four compartment sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 111"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Best in Class
    Best in Class
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How is the drainboard measured on this sink?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • great
  • installed
  • pots
  • sink
  • sinks
  • compartment
  • customize
  • dishwashing
  • easy
  • glad
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Mike R. from Home
Posted on 09/09/2016
Rated 5 out of 5 stars
Length:
117"
Configuration:
Right Drainboard
Review by
James B.
Posted on 11/21/2012
111"