Advance Tabco 9-23-60-36RL Super Saver 139" Three Compartment Pot Sink with Two 36" Drainboards
Item number  1099236036bMFR number  9-23-60-36RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Three 20" x 20" x 12" sink bowls with two 36" drainboards
  • 3 1/2" basket drain for Each sink bowl; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
Quality Rating:
UPC Code:400010503445
Works With
Advance Tabco 9-23-60-36RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
364 lb.
Length
137 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
36 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
3 Compartments
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Type
Straight / Line Sinks
Advance Tabco 9-23-60-36RL Details
This Advance Tabco Super Saver three compartment pot sink with two 36" drainboards provides all the space you need to tackle every warewashing chore, from washing and rinsing to sanitizing and drying. Made of corrosion-resistant 18 gauge, 304 series stainless steel, this sink is an affordably priced warewashing solution for any commercial kitchen. Its seamless 10" x 20" x 12" deep-drawn sink bowls are easy to clean and feature a satin finish for a professional look. Plus, the bowls' recessed surfaces accommodate poly-vance cutting boards and sink covers!
An 8" high backsplash with tiled edge enables simple installation, and two holes punched on 8" centers accommodate a faucet (sold separately). For added stability, this sink stands on two sets of sturdy, 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level usage, this Advance Tabco three compartment sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 139"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"