Advance Tabco 9-21-20-24RL Super Saver 70" One Compartment Pot Sink with Two 24" Drainboards
Item number  1099212024bMFR number  9-21-20-24RL
for details
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 20" x 20" x 12" sink bowl and two 24" drainboards
  • 3 1/2" basket drain strainer; faucet sold separately
  • Tile edge for easy installation
  • Welded stainless steel cross bracing on sides
Quality Rating:
UPC Code:400010499427
Works With
Advance Tabco 9-21-20-24RL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
92 lb.
Length
70 Inches
Width
27 Inches
Height
42 Inches
Drainboard Length
24 Inches
Bowl Depth
12 Inches
Basket Drain Size
3 1/2 Inches
Bowl Front to Back
20 Inches
Bowl Left to Right
20 Inches
Drain Outlet Size
1 1/2 Inches
Faucet Centers
8 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
18 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Number of Drainboards
2 Drainboards
Stainless Steel Type
Type 304
Style
2 Drainboards
Advance Tabco 9-21-20-24RL Details
This Advance Tabco Super Saver one compartment pot sink features dual 24" drainboards, providing ample space to tackle any warewashing task in your commercial kitchen. Made of corrosion-resistant, 18 gauge, type 304 stainless steel, this sink is both durable and affordably priced. Its seamless 20" x 20" x 12" deep-drawn sink bowl is easy to clean and features a satin finish for a professional look. Plus, the bowl's recessed surface accommodates poly-vance cutting boards and sink covers! This sink features a tile-style edge design for easy installation.
Faucet holes set on 8" centers are pre-drilled into the 8" high backsplash (faucet sold separately), and it comes with a 3 1/2" basket drain strainer. For added stability, this sink stands on sturdy 1 5/8" diameter stainless steel legs with matching, adjustable bullet feet. It features welded stainless steel cross bracing on each side for optimal stability and longevity! Designed for entry-level use, this Advance Tabco sink is sure to meet your general warewashing needs.
Overall Dimensions:
Left to Right: 70"
Front to Back: 27"
Height: 42"
Compartment Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 20"
Depth: 12"