Vestil 15-Step Steel Rolling Warehouse Ladder with 23 9/16" Wide Perforated 58-Degree Angled Steps and 21" Deep Top Step LAD-15-21-P
Item number  736lad1521pMFR number  LAD-15-21-P
  • 58-degree angled steps for steady climbing
  • Bright yellow bottom step for added safety
UPC Code:400016762556
Works With
Vestil Manufacturing Co LAD-15-21-P Specs
Shipping Weight
501 lb.
Length
115 Inches
Width
42 1/4 Inches
Height
186 Inches
Step Width
23 9/16 Inches
Top Step Depth
21 Inches
Ladder Duty Ratings
Type 1A
Number of Steps
15 Steps
Step Angle
58 Degrees
Rolling Ladders
Vestil Manufacturing Co LAD-15-21-P Details
For added safety, the bottom step is bright yellow, drawing attention to its presence and preventing accidental collisions. The 58-degree angled steps offer a steady and comfortable climb, reducing the risk of slips or falls. The handrails provide additional stability and support, allowing users to maintain a firm grip while working. This ladder is equipped with four casters, two 3" x 1 1/4" poly casters in the front and two 10" x 2 1/2" rigid hard rubber casters in the back, enabling optimal mobility and easy relocation. The locking levers below the bottom step allow you to securely lock it in place, providing a stable and secure platform for your tasks. With its ample 21" deep top step, it offers a spacious and stable surface for you to work on. Invest in the Vestil rolling warehouse ladder for a reliable and efficient solution to your material handling needs. This unit requires some assembly.
Overall Dimensions:
Length: 115"
Width: 42 1/4"
Height: 186"
Can this item fit through a standard height 80" doorway ?
Due to the height of this item, it may not be able to fit through a standard 80" tall doorway when standing upright. Please consider the best means of entry before purchasing, or measure your entryway to ensure that you will be able to bring your order inside if the item cannot be carried on its side.
Two people attempting to move an item larger than the standard 80 inch doorway.