Vollrath SO2-24010.5 JB2H 40" Ventless Countertop Conveyor Oven with 10 1/2" Wide Belt - 2800W, 240V
Item number  922so2240105MFR number  SO2-24010.5
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ventless design for increased flexibility and lower installation costs
  • Maintenance free drive system with a stainless steel drive chain doesn't require lubrication
  • Durable stainless steel and aluminized steel construction; 10 1/2" wide, 40" long conveyor
  • Variable speed control; variable top and bottom heat control
  • Forced convection for uniform results; uses energy efficient quartz heating elements
UPC Code:400012878053
Vollrath SO2-24010.5 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
75 lb.
Length
40 7/8 Inches
Width
16 1/8 Inches
Height
Belt Length
Cooking Chamber Length
Compact
Belt Width
10 1/2 Inches Slim
Amps
11.7 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Wattage
2,800 Watts
Application
Entry Level Ovens
Control Type
Simple
Features
Made in America NSF Certified Ventless
Heating Style
Radiant
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-20P
Power Type
Electric
Style
Conveyor
Type
Conveyor Ovens
Vollrath SO2-24010.5 Details
Easily toast sandwiches and bread, melt cheese, or reheat slices of pizza with this Vollrath SO2-24010.5 JB2H ventless countertop conveyor oven. This model has a 10 1/2" wide by 40" long conveyor that accommodates sandwiches and other small items. The extended conveyor on the front and rear provides greater convenience and this model has an adjustable product opening that you can set between 1 1/2" and 3" depending on the type of product you are cooking.
Made of durable stainless steel and aluminized steel, this conveyor oven will stand up to the needs of your medium volume concession stand, restaurant, or bar. This model has a maintenance free drive system and a stainless steel drive chain that doesn't need to be lubricated. It also has many other high quality components that are made to last for the long haul and increase ease of serviceability. It comes with adjustable legs. 2800W, 240V.
Overall Dimensions:
Length: 40 7/8"
Width: 16 1/8"
Height: 12 1/2"
Product Clearance: 1 1/2" - 3"
Belt Dimensions:
Length: 40 7/8"
Width: 10 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 6-20P
    6-20P
    This unit comes with a NEMA 6-20P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Vollrath SO2-24010.5 today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Vollrath SO2-24010.5
Warranty Info
Equivalent Items
  • Belleco 010509 (Formerly)
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
2.7
Rated 2.7 out of 5 stars
3 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • toast
  • toaster
  • bread
  • run
  • 34x
  • belt
  • cleaning
  • conveyor
  • cook
  • cooking
Showing 3 of 3 reviews
Review by
Kylee D.
Posted on 07/27/2024
Verified Purchase
Rated 2 out of 5 stars
Voltage:
120V
Review by
Tecas T. from Tecas Tex Mex And Steak
Posted on 10/19/2022
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
220V
Sara M.
Rated 1 out of 5 stars
120V