Vollrath PO4-24014R-L JPO14 68" Ventless Countertop Conveyor Oven with 14" Wide Belt, Right to Left Operation - 5600W, 240V
Item number  922po424014rMFR number  PO4-24014R-L
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ventless design for increased flexibility and lower installation costs
  • Right to left belt operation; 14" wide, 68" long conveyor
  • Durable stainless steel and aluminized steel construction
  • Variable speed control allows for real-time adjustments
  • Forced convection for uniform results; uses energy efficient quartz heating elements
UPC Code:400012878749
Vollrath PO4-24014R-L Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
215 lb.
Length
68 Inches
Width
18 7/8 Inches
Height
21 Inches
Belt Length
50 1/2 Inches
Cooking Chamber Length
Medium
Belt Width
14 Inches Slim
Amps
23.5 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
240 Volts
Wattage
5,600 Watts
Application
Entry Level Ovens
Control Type
Simple
Features
Made in America NSF Certified Ventless
Heating Style
Radiant
Installation Type
Countertop
Maximum Ambient Temperature
104 Degrees F
Plug Type
NEMA 6-50P
Power Type
Electric
Style
Conveyor
Temperature Range
100 - 550 Degrees F
Type
Conveyor Ovens
Vollrath PO4-24014R-L Details
Easily bake delicious pizzas, flat breads, and garlic or cheese bread with this Vollrath PO4-24014R-L JPO14 ventless countertop conveyor oven. This model has a 14" wide by 68" long conveyor and operates in a right to left direction. The variable belt speed control allows you to make real-time adjustments for better results. Also, this model has an adjustable product opening that you can set between 1 1/2" and 4" depending on the type of product you are cooking. This unit even has loading and receiving trays for convenient loading and unloading of food products.
Made of durable stainless steel and aluminized steel, this conveyor oven will stand up to the needs of your medium volume concession stand, restaurant, or bar. This model has a maintenance free drive system and a stainless steel drive chain that doesn't need to be lubricated. It also has many other high quality components that are made to last for the long haul and increase ease of serviceability. It comes with adjustable legs. 5600W, 240V.
Overall Dimensions:
Length: 68"
Width: 18 7/8"
Height: 21"
Product Clearance: 1 1/2" - 4"
Belt Dimensions:
Length: 68"
Width: 14"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 6-50P
    6-50P
    This unit comes with a NEMA 6-50P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Vollrath PO4-24014R-L today!
Find Parts for this Item
Resources and Downloads for Vollrath PO4-24014R-L
Warranty Info
Equivalent Items
  • Belleco 050281 (Formerly)
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • always
  • brand
  • cooking
  • far
  • food
  • hold
  • solid
  • vollrath
Showing 1 of 1 review
Review by
Sam G.
Posted on 01/22/2019
Verified Purchase
Rated 4 out of 5 stars
Voltage:
240V