Vollrath CM4-20835 JW30 35" Countertop Cheese Melter - 208V
Item number  922cm420835MFR number  CM4-20835
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 27 1/2" opening can accept multiple plates at once
  • Heavy-duty, metal-sheathed heating elements can stand up to high-volume use
  • 15 minute timer for consistent results
  • Standby mode reduces energy use by up to 75% during slow periods
  • Shelf can be placed in any of 5 positions to adapt to the needs of different dishes
  • Durable stainless steel construction
  • Ideal for high volume food operations
  • 208V, 3660W
UPC Code:671080720371
Works With
Finish off nachos and potato skins or warm up plates with this Vollrath CM4-20835 JW30 35" countertop cheese melter.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 6-30P
    6-30P
    This unit comes with a NEMA 6-30P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Versatile Design
Energy Efficient
This cheese melter uses energy efficient quartz heating elements that are quick to heat up. It requires a 208V, 3660W electrical connection.
Standby Mode
15 Minute Timer
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
35 1/8 Inches
Depth:
14 3/8 Inches
Height:
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Vollrath CM4-20835 today!
Find Parts for this Item
Equivalent Items
  • Belleco 030025 (Formerly)
Customer Reviews
3.7
Rated 3.7 out of 5 stars
3 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • great
  • near
  • trips
  • unit
  • 104
  • absolutely
  • addition
  • before
  • buy
  • cheese
Showing 3 of 3 reviews
Review by
Ryan V.
Posted on 04/06/2026
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Voltage:
240V
Review by
Todd T. from George Henry's
Posted on 02/02/2020
Rated 5 out of 5 stars
Voltage:
240V
Perry F. from Charleston Sports Pub
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
208V