Turbo Air TST-48SD-D2-N 48" 1 Door 2 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  902tst48d2nMFR number  TST-48SD-D2-N
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Self-cleaning condenser system helps prevent service calls
  • Holds twelve 1/6 size pans up to 4" deep (included)
  • 9 1/2" deep, 1/2" thick polyethylene cutting board
  • Stainless steel shelving allows for easy organization
  • 1 door and 2 drawers create organized storage
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • 4" swivel casters provide easy mobility
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010919338
Works With
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-D2-N Specs
Shipping Weight
296 lb.
Depth
31 Inches
Height
42 Inches
Cutting Board Width
9 1/2 Inches
Amps
4.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
12 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
NSF Certified
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
1 Shelf
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 39 Degrees F
Top Type
Standard Top
Turbo Air Refrigeration TST-48SD-D2-N Details
For the freshest salads and sandwiches, choose this Turbo Air TST-48SD-D2-N 48" Super Deluxe top refrigerated salad / sandwich prep table! From the renowned Super Deluxe series, this prep table's 1/3 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Featuring high-density, CFC-free insulation to maintain consistent temperatures. Its innovative cold air compartment and gas condensate system help deliver consistent temperature control. The hot gas condensate system is specially treated to resist corrosion and prevent overflow of condensate water to ensure a safe, sanitary work environment. This sleek model has a stainless steel exterior with a galvanized steel back, back grill, and bottom, while the interior is made entirely of stainless steel for long-lasting durability and easy cleaning.
Equipped with a 9 1/2" wide cutting board and 1 stainless steel shelf, this prep table provides ample work space and storage. The 2 drawer and 1 door design provides additional storage space and organization options to keep your ingredients easily accessible. This unit also comes with 12 standard 4" deep (1/6 size) condiment food pans for the top section to keep your ingredients organized. Salad / sandwich prep tables make it easy to keep your refrigerated ingredients close by as your staff works to assemble made-to-order salads, subs, and sandwiches.
Unlike most refrigeration manufacturers, Turbo Air ships this unit with a package of casters, giving you the option to make your unit mobile if it's beneficial to your kitchen floor plan. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48 1/4"
Depth: 31"
Height: 42"