Turbo Air TSR-23GSD-N6 Super Deluxe 27" Bottom Mounted Glass Door Reach-In Refrigerator with LED Lighting
Item number  902tsr23gn6MFR number  TSR-23GSD-N6
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Innovative self-cleaning condenser simplifies maintenance
  • Turbo Cool feature brings temperatures down quickly to rapidly cool down product
  • LED lighting and 1 self-closing door with double-pane, Low-E glass and magnetic gaskets
  • Door alarm sounds when door is not properly sealed; helps prevent air leakage and food spoilage
  • Uses eco-friendly R-600a refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400010904808
Works With
Turbo Air Refrigeration TSR-23GSD-N6 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
310 lb.
Width
27 Inches
Depth
31 7/8 Inches
Height
83 1/4 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
Interior Height
60 Inches
Amps
1.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
20 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Construction
All Stainless Steel
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Dutch Half Doors
Without Dutch Half Doors
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Self Cleaning Condenser
Hinge Location
Right
Horsepower
1/5 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
3 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-600a
Sections
1 Section
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators
Turbo Air Refrigeration TSR-23GSD-N6 Details
For the best in cold food preservation, choose this Turbo Air TSR-23GSD-N6 Super Deluxe 27" glass door reach-in refrigerator. Designed with a rugged stainless steel front and sides, this unit is built for the rigors of daily commercial use. It also features an all stainless steel interior for the utmost durability and ease of cleaning. For convenient storage and organization of all your refrigerated ingredients, this unit comes with three heavy-duty, stainless steel shelves. These shelves are illuminated by bright, LED lighting and accessible through a single, self-closing door that's outfitted with magnetic gaskets and a pressure release feature for easy opening and closing. The door is also made with double-pane, Low-E glass to provide both energy efficiency and optimal product visibility. For security purposes, the door is outfitted with a lock.
At the end of the day, easily roll the unit aside for cleaning or service, thanks to the included set of 4" swivel casters. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 31 7/8"
Height: 83 1/4"
Capacity: 20 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 23"
Depth: 26 1/4"
Height: 60"