Turbo Air TIDC-91W-N White 91" Low Curved Glass Ice Cream Dipping Cabinet
Item number  902tidc91wnMFR number  TIDC-91W-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 8-12 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds twenty-eight 3 gallon containers
  • Energy efficient LED bulbs
  • Digital temperature display with electronic contols
  • Removable frost shields
  • 1 hp compressor
  • 115V
  • Low profile design enhances product visibility making it perfect for children
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010920259
Works With
Turbo Air Refrigeration TIDC-91W-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
755 lb.
Width
89 Inches
Depth
26 1/8 Inches
Height
49 5/8 Inches
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Cabinet Type
Merchandising
Capacity
21.19 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Container Display Capacity
16 Cans
Container Storage Capacity
12 Cans
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
Low Profile Design
Front Style
Curved
Horsepower
1 hp
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 8 Degrees F
Type
Dipping Cabinets
Turbo Air Refrigeration TIDC-91W-N Details
Creating a great presentation and serving quality ice cream has never been easier than with the Turbo Air TIDC-91W-N white 91" 21.19 cu. ft. ice cream freezer dipping cabinet! The unit's attractive bright white color creates an eye-catching focal point in your establishment, while the curved glass front has a low viewing height of 31" to create greater visibility and even allow children to pick out their own flavors easily. Plus, an array of energy saving features make this cabinet a great choice for ice cream shops, restaurants, and more!
- Holds twenty-eight 3 gallon cans of ice cream
- 1 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant
- Cold wall system for an even temperature throughout cabinet
- Foamed-in-place high density polyurethane insulation
- Long-lasting, energy efficient LED bulbs generate less heat inside cabinet than traditional styles
-Digital temperature display with electronic controls for easy temperature adjustment and monitoring
- Efficient evaporator and condenser create faster freezing times
- No electrical frame heater needed
- Manual defrost system with garden hose drain connection for convenient drainage
- Includes 6" wide removable magnetic frost shields, 16 racks, four night covers, and two lids
- Easy grip rack handles are designed for faster product removal
Overall Dimensions:
Left to Right: 89"