Turbo Air TIDC-26W-N 26" Low Curved Glass Ice Cream Dipping Cabinet
Item number  902tidc26wnMFR number  TIDC-26W-N
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Attractive, sleek design with a curved glass front
  • Low profile design enhances product visibility making it perfect for children
  • Interior LED lighting illuminates product for an optimal display
  • Special condenser design keeps it clean, prevents tarnishing, and reduces maintenance
  • Features removable, magnetic frost shields that prevent frost buildup
  • Cold wall system keeps a consistent temperature throughout the cabinet
  • Comes with an ABS plastic can holder per rack to keep ice cream containers in place
  • Environmentally-safe R290 refrigerant
UPC Code:400010920198
Works With
Turbo Air Refrigeration TIDC-26W-N Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
285 lb.
Width
26 Inches
Depth
26 1/8 Inches
Height
51 Inches
Amps
1.9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Cabinet Type
Merchandising
Capacity
5.2 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Container Display Capacity
4 Cans
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
Low Profile Design
Front Style
Curved
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
-10 - 8 Degrees F
Total Container Capacity
4 Cans
Type
Dipping Cabinets
Turbo Air Refrigeration TIDC-26W-N Details
Creating a great presentation and serving quality ice cream has never been easier than with the Turbo Air TIDC-26W-N white 26" 5.19 cu. ft. ice cream freezer dipping cabinet! The unit's bright white color creates an eye-catching focal point in your establishment, while the curved glass front has a low viewing height of 31" to create greater visibility and even allow children to pick out their own flavors easily. Plus, an array of energy saving features make this cabinet a great choice for ice cream shops, restaurants, and more!
Equipped with a 1/3 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Tthis unit operates efficiently and is perfect for your commercial business. Plus, it comes with a night cover for the case opening in order to conserve energy. Inside LED bulbs generate less heat in the cabinet, all while illuminating your product for better visibility. Its condenser is also coated and designed to prevent tarnishing and require less cleaning, saving you maintenance costs. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 26"
Depth: 26 1/8"
Height: 51"