Turbo Air M3 MUR-20SG-N6 20" Shallow Depth Low Profile Undercounter Refrigerator with Glass Door
Item number 902mur20sgn6MFR number MUR-20SG-N6
Works With
- Apply, opens link in this tab
(7,291 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Features 1 polyurethane insulated adjustable shelf for convenient storage
- Designed with 2 locking, self-closing door
- Built with reinforced stainless steel and galvanized steel for increased durability
- Includes digital temperature control for easy monitoring and maintenance
- Uses eco-friendly R600a refrigerant; 115V
UPC Code:400015255318
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 127 lb.
- Width
- 20 Inches
- Depth
- 22 1/2 Inches
- Height
- 30 5/8 Inches
- Amps
- 2.43 Amps
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Doors
- Capacity
- 2.29 cu. ft.
- Color
- Silver
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Glass
- Features
- LED Lighting Self-Closing Doors
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 1/6 hp
- Number of Doors
- 1 Door
- Refrigerant Type
- R-600a
- Style
- Low Profile
- Temperature Range
- 33 - 38 Degrees F
- Type
- Refrigerators Undercounter Refrigerators
Turbo Air Refrigeration MUR-20SG-N6 Details
This Turbo Air M3 MUR-20SG-N6 20" shallow depth low profile undercounter refrigerator with glass door is the perfect solution to cold storage in your restaurant kitchen, bakery, or other commercial food preparation area. Because of its undercounter design, this unit adds refrigerated storage without requiring space devoted solely to its footprint. It comes with 1 polyurethane insulated adjustable shelf, so you can keep your beverages organized for efficient service in a busy kitchen environment. To help you find products quickly, this refrigerator has bright, cool LED interior lighting.
The entire refrigerator is foamed-in-place with high density, CFC free polyurethane insulation. The interior and front of the exterior are constructed with stainless steel, while the back and bottom are made of galvanized steel. Not only is stainless steel easier to clean, it stands up to heavy-duty use in a commercial environment. Made to be an environmentally-friendly choice for your business, this unit's 1/6 hp refrigeration system uses R600a hydrocarbon refrigerant. It also includes 4" swivel casters for cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 20"
Depth: 22 1/2"
Height: 30 5/8"
Capacity: 2.29 cu. ft.
ETL, US & Canada
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
ETL Listed
This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.