Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR C Series 60 1/4" Worktop Refrigerator with 4" Backsplash
View product for details
Traulsen Centerline CLUC-60R-SD-WTLR 60 1/4" Compact Worktop Refrigerator
Item number  882wt60rsdlrMFR number  CLUC-60R-SD-WTLR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Product Overview
  • Maintains temperatures between 32 and 41 degrees Fahrenheit
  • Durable stainless steel exterior with an aluminum interior
  • (2) doors with 105 degree stay open feature
  • 4" backsplash catches any spills from food debris
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400015291316
Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
344 lb.
Width
60 1/4 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
38 Inches
Amps
3.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
BTU (LBP)
1,900 BTU
Capacity
16.94 cu. ft.
Color
Silver
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Energy Star Qualified LED Lighting Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Material
Aluminum / Stainless Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
32 - 41 Degrees F
Type
Refrigerators
Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Traulsen Centerline CLUC-60R-SD-WTLR 60 1/4" compact worktop refrigerator! This model comes with a durable stainless steel worktop that makes it great for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris. Plus, with its stainless steel exterior and aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
The powerful 1/4 hp refrigeration system runs on eco-friendly R-290 refrigerant to keep food at temperatures between 32 and 41 degrees Fahrenheit. It comes with (4) 4" casters, making it easy to move the refrigerator for cleaning and maintenance. Two of these casters include standard locks, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 1/4"
Depth: 31 1/2"
Height: 38"
Capacity: 16.94 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.