Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR C Series 60 1/4" Worktop Refrigerator with 4" Backsplash
Item number  882cwt60rsdlrMFR number  CLUC-60R-SD-WTLR
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Usually Ships in 2-3 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16.94 cu. ft. interior with 4 epoxy-coated shelves
  • Durable stainless steel exterior, interior, and worktop
  • 2 self-closing, field-reversible doors with a stay-open feature
  • Easy to use with an LED display
  • 4" backsplash catches any spills from food debris
UPC Code:400017999906
Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR Specs
Height
38 Inches
Power Cord Length
9 Feet
Backsplash Height
4 Inches
Amps
2.6 Amps
Hertz
60 Hz
Doors
Backsplash
With Backsplash
BTU (LBP)
1,800 BTU
Capacity
16.94 cu. ft.
Capacity (per Shelf)
150 lb.
Casters
With Casters
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel
Horsepower
1/5 hp
Temperature Range
32 - 41 Degrees F
Type
Worktop Refrigerators
Traulsen CLUC-60R-SD-WTLR Details
Maximize your space with this Traulsen C series worktop refrigerator! Boasting a front-breathing design, this unit allows for zero-clearance installation to save valuable floor space. It uses a powerful 1/5 hp refrigeration system and R-290 refrigerant to maintain temperatures between 32 and 41 degrees Fahrenheit. The water-resistant LED display ensures the temperature can be consistently monitored and adjusted. This model has a durable stainless steel exterior and interior with a heavy-gauge galvanized steel top, back, and bottom. Its stainless steel worktop makes it great for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris.
This undercounter refrigerator has a self-contained, rear-mounted refrigeration system with a capillary tube metering device. Its cabinet is insulated with high-density, non-CFC foamed-in-place polyurethane insulation to increase the energy efficiency and structural integrity of the unit. A set of (4) 4" casters, 2 with brakes, ensures easy relocation for routine cleaning and maintenance. A 115V electrical connection is required for operation and a 9' power cord is included.
Depth: 31 1/2"
Height: 38"
  • Field-Reversible Doors
    Field-Reversible Doors
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.